Kdybyste se 21. března 2025 vydali do SVČ Lužánky a sestoupili do tamějšího sklepení, objevili byste skupinu nervózních středoškoláků, jak posedávají, popocházejí a občas si pro sebe něco drmolí, špulí pusu nebo ji naopak otevírají. Kdybyste to vydrželi a chvíli byste počkali, všichni by se posléze usadili, v sále by se zhaslo, nad pódiem by se rozsvítily reflektory – a recitační přehlídka Špíl-berg by mohla začít.
Březen 2025
V úterý proběhla na naší škole jedinečná akce zaměřená na udržitelnost a recyklaci oblečení SWAP Day. Žáci mohli přinést oblečení, které již nepotřebují nebo nenosí, a vyměnit jej za něco jiného.
Akce měla několik cílů:
- Podpora udržitelnosti: Recyklace oblečení pomáhá snižovat množství textilního odpadu, který zahlcuje naši planetu.
- Možnost obnovy šatníku zdarma: Účastníci mohli získat nové kousky do svého šatníku, aniž by utratili jedinou korunu.
- Podpora dobré věci: Zbylé oblečení, které nebylo vyměněno, bylo věnováno charitě.
Cambridgeské zkoušky nanečisto
V pátek 21. března a v pondělí 24. března si studenti naší školy mohli vyzkoušet, zdali by obstáli v cambridgeských zkouškách. Ve spolupráci s jazykovou školou Lingua Centrum studenti konali zkoušku B2 First či C1 Advanced „nanečisto“, a to jak její část písemnou, skládající se z porozumění textu, poslechu a jazykové kompetence, tak část ústní. Dojmy jsou prozatím pozitivní, výsledky by tudíž mohly být dobré a studenti by ještě v průběhu letošního školního roku mohli konat zkoušku „načisto“. Budeme držet pěsti a budeme netrpělivě očekávat výsledky.
vyučující ANJ
V prvním březnovém týdnu vyrazili 1.A a 1.C na lyžařský výcvikový kurz do Pece pod Sněžkou. Přivítalo nás slunečné počasí, které vydrželo celý týden.
Zejména začátečníci se rychle zlepšovali, takže všichni postupně vyzkoušeli sjezdovky v celém areálu. Ve středu jsme se v rámci odpočinkového odpoledne prošli na Pražskou boudu, kde bohužel zavládlo zklamání, protože zrovna tento den neměli jejich vyhlášené borůvkové knedlíky.
Ve středu 12. 3. 2025 se u nás na gymnáziu uskutečnil 1. ročník Konverzační soutěže ve francouzském jazyce. Studenti 2. a 3. ročníku, konkrétně 2. A a 3. A, byli opravdu šikovní. Přestože mají francouzštinu jako druhý cizí jazyk a učí se ji poměrně krátkou dobu, nebáli se zúčastnit se. Byli rozděleni do dvou kategorií a tady jsou ti nejúspěšnější.
2. ročník: 1. Věra Košíčková
2. Dominika Pavlovská
3. Diana Rajtarová
Dne 27. 3. 2025 proběhne na naší škole SWAP day. Tato akce je skvělá příležitost, jak dát svému oblečení druhou šanci a zároveň si pořídit nové kousky bez utrácení peněz. Cílem této akce je podpořit udržitelnost, snížit plýtvání oblečením a umožnit lidem obměnit šatník ekologickým způsobem.
V Brněnském deníku vyšel článek nazvaný „TOP 10 škol v Brně a okolí: tady studenti nejlépe zvládají maturitu z češtiny“. Elgartka k těm nejlepším zjevně patří: objevuje se na druhém místě s mediánem 88 %. Přestože jsou výsledky brněnských gymnázií (a Gymnázia Zastávka, které se umístilo jako jediné nebrněnské) dost podobné, občas může jediné procento znamenat významný rozdíl – třeba u přijímacích zkoušek na vysokou školu. Těší nás, že máme studentstvo, které zvládá být skutečně dobré i ve velké konkurenci.
Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní víceoborovou soutěží s mnohaletou tradicí. Její historie se začala psát již v roce 1979.
Nejedná se jen o soutěž vědomostní, ale student v ní prokazuje schopnost samostané tvorby. Vyzkouší si svoji práci také obhájit před odbornou komisí a reagovat na dotazy porotců.
Ti nejlepší „sočkaři“ vyjíždějí na zahraniční soutěže. Úspěšné dokončení práce ti může přinést plusové body při přijímacím řízení na VŠ.
Některé věci potřebují čas, aby uzrály. Po Dni poezie v listopadu 2022 jsme samozřejmě chtěli vše sdílet, ovšem tu nebyl čas, onde nebyla vůle… a tak se k projektu starému dva a půl roku vracíme až nyní. Ale o to opulentněji.
Magdalena Votoupalová (4. A) se ujala střihu a z videí Jana Křečka a Radka Kučery vytvořila 26 minut dlouhý dokument, v němž můžete společně s tehdejšími návštěvníky znovu prožít fiktivní příběh Marie Vonáškové, šikanované studentky ze slavného rodu sběračů borůvek a louskáčků ořechů.
Staňte se na "Jaderce" (ČVUT v Praze) na jeden den reaktorovým fyzikem ...nebo taky jaderným chemikem.
Omlouváme se, ale z náhlých důvodů jsme nuceni změnit termín autorského čtení. Marek Torčík přijede, ale až 31. března 2025. Čas zůstává nezměněn, čtení začne v 17:00.
Děkujeme za pochopení, pokud jste chtěli přijít, případně víte o někom, kdo chtěl přijít, šiřte, prosím, tuto informaci dál.
Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit. Je třeba například při těžkých úrazech, řadě operací (zejména plicní, cévní, ortopedické, transplantace), léčbě otrav. Celoživotně jsou na ni odkázáni lidé léčení umělou ledvinou, lidé se zhoubnými nemocemi krve. Léky z krve vyrobené jsou nezbytně nutné pro nemocné s poruchami srážlivosti (např. hemofilici), léčbu poruch obranyschopnosti a léčbu popálenin.
S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců. V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve! A tak je nutné informovat veřejnost o možnostech dárcovství a šířit osvětu mezi studenty.
Minulý týden proběhlo na naší škole školní kolo v SUDOKU, kterého se zúčastnilo 48 studentů. Účastníci měli za úkol co nejrychleji a nejpřesněji vyřešit několik sudoku úloh, které prověřily jejich logické myšlení a soustředění.
Po napínavém klání bylo vybráno 6 nejlepších studentů, kteří postoupili do krajského kola soutěže. To se konalo 27. února 2025 na Jarošce, kde se setkali ti nejlepší sudoku řešitelé z celého kraje. V krajském kole se naši studenti neztratili – tým starších studentů, ve složení Vendula Prachařová, Jakub Mackovčin a Jan Oborný, obsadil výborné 10. místo. I když se na medailová umístění nedostali, jejich výkon byl skvělý a zaslouží si velkou pochvalu.