Ve středu 9. dubna 2025 jsme se v dopoledních hodinách se třídou 3. B vydali do Knihovny Jiřího Mahena. V rámci festivalu Dny polské kultury bylo na programu promítání filmu Sestry Franze Kafky v ghettu Litzmannstadt. O osudech Franze Kafky se ví mnohé, ostatně připomínkou skutečnosti, že Kafka zemřel na tuberkulózu 3. června 1924, film začínal. Osudy jeho sester jsou méně známé, byť jsou tragické: všechny tři se dožily druhé světové války a všechny tři byly zavražděny jako osoby židovského původu ve vyhlazovacích táborech.
literatura
Kdybyste se 21. března 2025 vydali do SVČ Lužánky a sestoupili do tamějšího sklepení, objevili byste skupinu nervózních středoškoláků, jak posedávají, popocházejí a občas si pro sebe něco drmolí, špulí pusu nebo ji naopak otevírají. Kdybyste to vydrželi a chvíli byste počkali, všichni by se posléze usadili, v sále by se zhaslo, nad pódiem by se rozsvítily reflektory – a recitační přehlídka Špíl-berg by mohla začít.
Cestou od klasik typu Maryčky Magdonovy přes texty spojené s Brnem (od Arnošta Goldflama) či díla povinné četby (Johnovo Memento, báseň Václava Hraběte) až po současnou publicistiku (projev Alžběty Stančákové na Sjezdu spisovatelů) se mohlo vydat publikum recitační soutěže HuHla (Husovický hlas). Cesta to byla intenzivní a provázená mnohými silnými okamžiky: když nás text zaujal, ohromil či zasáhl, když se sedělo na zemi, mlátilo do stolu či zasahovalo do osobního prostoru diváků…
Bude i letos! Výzva pro všechny přednašeče a deklamátorky, klání, které patří k nejsledovanějším na světě (alespoň mezi češtináři z Elgartky): recitační soutěž Husovický hlas, familiárně a s láskou zkracovaný akronymem HuHla.
Jak jsme psali v článku o předchozích autorských čteních, s původními plány zamával covid. A teď si to trochu kompenzujeme. Rozhodli jsme se uspořádat sérii autorských čtení nejen na podzim, ale i na jaře. Od příštího roku bychom rádi zachovali „jarní model“, protože organizace dvou takových akcí je samozřejmě náročná.