„Kdyby nás učily slavné a významné osobnosti, školné by nebyl problém,“ objevilo se ve slohové práci na téma Vzdělání není zadarmo – pomůže školné? Tedy, ne přesně takto, parafrázuji, ale obsah zůstává. Pomiňme otázku poměru, protože mezi pracovníky ve školství funguje Gaussova křivka stejně jako všude jinde. Není dost dobře možné, aby všichni byli úžasní, úspěšní a geniální, tím méně tohle všechno dohromady. Zeptám se jinak: poznali by studenti, že je učí slavné a významné osobnosti?
Barbora Havířová
Jak často řežete dřevo na cirkulárce? A jestlipak u toho přemýšlíte nad fyzikou?! Jak je vidět v níže přiloženém videu, cirkulárka může být běžnou součástí fyziky. A běžnou součástí Elgartky je zase Barbora Havířová, která se, jen tak mimochodem, umístila „na bedně“ v Global Teacher Prize, nejprestižnější české ceně pro učitele.
Cen pro učitele není mnoho. Ani učitelé o nich často nevědí. Přesto je v této nenápadné disciplíně Elgartka dost úspěšná. Nejznámější je Zlatý Ámos, kam byl z Elgartky nominován v roce 2014 Zdeněk Štěpánek (a získal cenu dětské poroty, tzv. „Dětského Ámose“). Pro humanitní obory je tu Cena Vladimíra Jochmanna pro učitele, kterou v roce 2013 získal Jan Křeček společně s kolegyněmi z Gymnázia Slovanské náměstí.
No dobře, přiznávám, že titulek je záměrně bulvární. Když už na tyto stránky zavítáte, z novinek si možná přečtete titulky… a většinou to stačí. Tentokrát by bylo dobré, kdybyste se začetli pečlivě. Proto taková laciná past na úvod. A že jste sem klikli, co? Byli jste zvědaví, že? Je vidět, že to funguje! A bulvární deníky dobře vědí, proč tento typ titulku používají.