V době epidemie koronaviru se těžko cestuje. Všude nějaká omezení, zákazy, musíme mít certifikáty o očkování nebo o prodělané nemoci a jiné další dokumenty. Nic z toho nás neodradilo a vyrazili jsme do Stuttgartu.
My dvě - Hana Naništová a Daniela Emmertová - pedagožky z Gymnázia Elgartova z Brna a dvě studentky a dva studenti ze třetího ročníku - my všichni jsme se odvážili podniknout cestu do Stuttgartu na naši partnerskou školu Ferdinand Porsche Gymnasium (FPG). Chtěli jsme zde domluvit náš společný projekt na rok 2022 a zároveň obnovit partnerské vztahy mezi členy Spolku pro podporu partnerství Brno – Stuttgart a Förderverein für Schulpartnerschaften Stuttgart – Brünn. Vše se zdařilo. Setkali jsme se s předsedkyní stuttgartského Spolku Martinou Thiele a debatovali o dalších vizích spolupráce. Paní Martina se nám intenzivně věnovala.
Na FPG se nám podařilo domluvit termíny a témata projektu s Monikou Schlachter, učitelkou výtvarné výchovy a doufáme, že v červnu 2022 bude již možné se setkat a pořádat společné akce v Brně i ve Stuttgartu. Naši studenti se podívali do hodiny dějepisu v angličtině v mezinárodní třídě, kterou zde již mnoho let mají a kterou organizuje paní Sonja Schanz.
Rovněž jí patří velký dík za to, že nás doprovázela téměř na všech akcích. Společně se zahraničními studenty pak naši studenti navštívili Porsche Museum a absolvovali také procházku po Stuttgartu s architektem.
Celou akci jsme mohli uskutečnit také díky dotaci, kterou obdržel náš Spolek na akce spojené s organizací partnerských výměn žáků a pedagogů mezi Brnem a Stuttgartem.
Doufáme tedy, že další rok bude již přívětivější k partnerským výměnám našich škol.
Za Spolek pro podporu partnerství Brno – Stuttgart a za Gymnázium Elgartova
Mgr. Hana Naništová
P. S.
Zároveň si můžete přečíst, co o našem výjezdu napsal student Marcel Kratochvíl.
Výlet do Stuttgartu jako nevídaná odvaha
Mezi dny 6. a 9. 12. 2021 se skupinka 6 neohrožených (2 profesorky + 4 studenti) vydala přes všechna nepřející opatření do hlavního města Bádenska-Württemberska. Za čtyři dny se toho moc stihnout nedá, avšak díky efektivně nabitému programu máme o čem vyprávět.
První den padl za oběť desetihodinové cestě vlakem. Uvítáním nám byl typicky německý pokrm – italská pizza. Město se rozhodně nesnažilo schovávat svoji decentně vánoční tvář.
Druhý den ráno se dostáváme k hlavnímu záměru naší výpravy, a sice návštěvě partnerské školy Ferdinand-Porsche-Gymnasium. Zde jsme se zúčastnili hodiny dějepisu v angličtině v internacionální třídě a prohlédli si školu. Následovala procházka k ikonické Fernsehturm doplněna kolena podlamujícím výhledem z nenápadného Santiago de Chile Platz, tu jsme zakončili v impozantní městské knihovně. Večer se nám dostalo pohoštění v podobě švábských Maultaschen od rodiny Thiele – Čechů žijících v Německu.
Návštěvou Porsche Muzea jsme započali den třetí. Náš doprovod tvořilo 8 již známých studentů z internacionální třídy, se kterými jsme potom zašli na společný oběd. Za zmínku stojí jejich rozmanitý původ, svého zástupce (v některých případech i dva) tu má Španělsko, Itálie, Francie, Dánsko, Nizozemsko a v neposlední řadě i Česko. Nyní nás čekala prohlídka města s architektem. Čas zbyl i na nezbytné předvánoční nákupy.
Zpáteční cesta na sebe nenechala čekat. Po příjezdu domů nás přepadá bezprecedentní pocit, který bych výstižně nazval „opak Heimweh“.
Článek bych s dovolením zakončil nadějnou vyhlídkou na červen příštího roku, s velkou dávkou štěstí by se totiž mohly konat výměnné pobyty se zmíněnou partnerskou školou.
Marcel Kratochvíl