Citlivost izolátů Listeria monocytogenes k vybraným antibiotikům
1. března si mohla 3.B a s ní i já vyslechnout obhajobu biologické SOČky Kateřiny Kučerové. Ten den byla téměř celá třída překvapena nejen informacemi o jim dosud neznámém tématu, ale i množstvím odborné terminologie z úst samotné Káti. Jak se jí povedlo nasoukat všechno do hlavy? No, možná bychom to měli vzít od začátku.
Káťa za mnou přišla přibližně před rokem, jestli bych taky nechtěla pracovat na SOČce. Tato snaha byla sice ve výsledku marná, ale měla jsem možnost nahlédnout do celého procesu vzniknutí samotné SOČky, od nápadu až po realizaci. Protože než se do ní vůbec pustíte, musíte si vybrat téma. Když si vyberete téma, musíte prostudovat kvanta a kvanta materiálů, z nichž zdaleka ne všechny jsou v češtině. Už to samotné zabere čas, možná i nejvíc ze všeho. Když už se Káťa nějak orientovala v problematice, samotné provádění pokusů na bakteriích Listeria monocytogenes jí zabralo pouze týden, ale zato o prázdninách.
Sepisování práce, správné použití termínů a vůbec to, že přemůžete lenost, abyste začali, je opravdový výkon. Když jsem Káťu sledovala, jak si tím vším prochází a pak když ji měla obhajovat, jak byla nervózní (no nedivte se, když se s tím děláte přibližně rok a pak vám ji má někdo během čtvrt hodiny zkritizovat), napadlo mě, kolik se toho naučíte. Čelit problémům, plánovat čas, pustit se do toho, i když se vám nechce…a proto mě i za ni těší, jak se jí to nakonec povedlo. Minimálně byla odměněna spoustou zkušeností a velkým potleskem (a má to konečně aspoň částečně za sebou).
Je to náročné, pravda, ale každému občas prospěje, když se do něčeho pustí a pokusí se to dotáhnout až do konce. Tak kdyby vám přebýval čas…
Lenka Buchtová, 3. B