Jaká se vám zdá příroda ve městech? Staňte se součástí celosvětového soutěžního projektu City Nature Challenge a přispějte k poznání přírody v Brně, poznejte brněnskou džungli. Tak zní výzva celosvětového soutěžního projektu, ve kterém města soupeří o co největší počet pozorování živé přírody na svém území.
A tak jsme se již podruhé této akce zúčastnili. V loňském roce jsme mapovali druhovou bohatost ptactva pod Špilberkem. Letos jsme ornitologická pozorování přesměrovali s 2.B do vůbec nejstaršího krajinného parku v zemích Koruny české, do Lužánek. Průvodcem nám byl doktor Martin Černý. Poskytl nám dalekohledy a podal zasvěcený výklad o všem, co se v naší blízkosti pohybovalo. Škoda jen, že navzdory krásnému počasí, "uléhalo" ptactvo k polednímu klidu, a tak druhová pestrost nebyl nijak závratná.
1. C na tom byla s botanickou vycházkou o něco lépe. Byliny, polokeře, keře a stromy v parku Špilberk, které jsme přišli poznávat, fotit a zaznamenávat do aplikace inaturalist naštěstí polední klid nedržely. S paní doktorkou Dolejší jsme vyrazili ze SEV Hlídka křížem krážem parkem a zopakovaly jsme si květiny jarního aspektu, aplikovali jsme již naučené botanické vědomosti v praxi a taky jsme při poznávání botanických druhů využívali i jiných smyslů než jen zraku. Očichávali jsme kůru střemchy, která voní po octu a přičichli k listům bezu černého, které slovy studentů pěkně páchnou, na rozdíl od bezových květů. Víme, na jakém keři se oběsil dle křesťanské legendy Jidáš a do kterých pupenů je přímo nutné se na jaře zakousnout. A malou ornitologickou vsuvku nám zajistila žluna zelená a brhlík lesní.
Dagmar Muzikářová a Kamila Kučerová