Představte si, že stojíte před vstupem do reaktorové místnosti. Máte na sobě speciální žlutý ochranný plášť a návleky na boty. Vaše srdce buší jako o závod a napětí vás doslova svírá. Přece jenom tohle není každodenní situace – stojíte před školním lehkovodním jaderným reaktorem VR-1, který se nachází na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Váš pohled sjíždí na přístroje, které před vámi stojí a nedokážete si přestat připomínat, co jste se o nich dozvěděli během předchozích přednášek. A teď máte před sebou možnost vidět je v akci.
Když konečně vstoupíte do místnosti, ucítíte úlevu, ale také obrovskou křehkost a zranitelnost. Váš krok se stává opatrným a obezřetným, protože tu není místo pro chyby. Ale zároveň se těšíte na to, co se bude dít. Před vámi je neuvěřitelné množství přístrojů, ale zároveň cítíte, že to není jen o nich. V tomhle prostoru se skrývá něco víc – možnost učit se a rozvíjet své znalosti o jaderné energetice.
Je to místo, kde studenti získávají zkušenosti a kde je výchova kvalifikovaných pracovníků pro jadernou energetiku v plném proudu. Zmocňuje se vás pocit úcty a nesmírné zodpovědnosti. Vědět, že zde stojíte před budoucností, před něčím, co může posunout svět dopředu – to je ten neuvěřitelný pocit, který vás naplňuje.
Ale když se přiblíží čas k odchodu, napětí vás znovu přepadá. Nyní je třeba použít dozimetr a zkontrolovat, zda jste nebyli kontaminováni radioaktivními látkami. Po svlečení pláště se vracíte zpět do světa, kde se budoucnost jaderné fyziky stává skutečností.
Když jsme se vrátili do reaktorové místnosti, uvědomila jsem si, že nás čeká další výzva. Odborníci na jadernou fyziku nám zadali úkol, který vyžadoval naši plnou soustředěnost a preciznost. Museli jsme změřit počet neutronů v různých částech reaktoru VR-1 pomocí neutronových detektorů. Když jsme vstoupili do aktivní zóny reaktoru, bylo tam ticho a temno. Detektory jsme pečlivě umístili na určená místa a spustili jsme měření. Zaznamenávali jsme data do tabulek a pozorně sledovali grafy, které jsme vytvářeli během měření. Pociťovala jsem napětí, ale zároveň i hrdost na to, že mohu být součástí takové významné akce.
Takhle jsem prožila 1. únor 2023. Akce se jmenovala Den reaktorovým fyzikem, pořádala ji Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT a včetně mě se jí zúčastnilo 19 středoškolských studentů z celé České republiky. Ráno začalo fascinujícími přednáškami o jaderné bezpečnosti nebo vývoji energetiky a dál… dál už to vlastně znáte. Kdybyste o tento obor měli zájem, příští rok neváhejte. Kde jinde se dostanete na dosah ruky k jadernému reaktoru?!
Markéta Tišnovská, 3.B