V předvánočním týdnu jsme pro studenty druhých ročníků připravili změnu - praktické cvičení z forenzní chemie pod vedením studentů VŠCHT Praha.
V první části se věnovali daktyloskopii, nauce o papilárních liniích. V dalších částech pak DNA a balistice.
Malá ukázka motivačního textu VŠCHT Praha :
"Papilární linie jsou útvary, do kterých je zvrásněna kůže na bříškách prstů, dlaních a chodidlech. Ty se vyskytují pouze u člověka a některých vyšších primátů. Jejich struktura je pro každého člověka unikátní. Ani jednovaječná dvojčata, sdílející shodnou genetickou informaci, nemají otisky shodné. Jejich struktura je geneticky podmíněna z 90 %, zbytek je vliv prostředí a záleží tedy na podmínkách vývoje škáry.
V důsledku toho, že struktura papilárních linií je daná strukturou živé vrstvy kůže, není tak snadné se otisků zbavit. Nestačí, jak bývá k vidění v kriminálkách, popálit se či poleptat, jelikož nově vytvořená pokožka si zachovává původní strukturu.
V dnešní době se k identifikaci člověka používá kromě otisků prstů i studium DNA. Jeho zdrojem mohou být tělní tekutiny, vlasy, chlupy atd. Tyto biologické vzorky je nutné ovšem na místě činu najít.
Samotná analýza není otázkou minut, jako v Kriminálkách, ale trvá až několik týdnů."
Děkujeme zástupcům vysoké školy za zajímavý program.
P. Holzbecherová.