„Omluvte, prosím, profesora Křečka z výuky. Neměl angínu, ani kašel. Zajel si do Paříže a do Bruselu.“
Cože? Že tohle neuznáte? Tak ještě pár informací na vysvětlenou.
Možná by Vás ani ve snu nenapadlo, že se o českou literaturu zajímá někdo za hranicemi našeho státu. A přesto i mimo Česko existují lidé, kteří nejen, že české knihy aktivně čtou (ať už česky nebo v překladu), ale taky o nich přemýšlí, snaží se českou literaturu popisovat a nadchnout pro ni další lidi. Takoví lidé se vyskytují všude na světě a říká se jim „zahraniční bohemisté“.
Možná i panu profesoru Křečkovi ta představa přišla zprvu podezřelá. Přihlásil se proto na celoevropské setkání bohemistů, alias bohemistickou konferenci Český sen. Pozvali ho nejdřív na univerzitu do Paříže (Paris Sorbonne), a pak na univerzitu do Bruselu (ULB). Zahraničním bohemistům se zdálo fantastické jednak to, že je Honza Křeček předním odborníkem na českou fantastickou literaturu, a jednak to, že bydlí v Brně-Žabovřeskách.
Profesor Křeček přednesl na Sorbonně anglicko-francouzský referát o tom, jak se proměňovala česká fantasy literatura od 90. let až po současnost. V zásadě se dá říct, že zatímco přístupy k tvorbě a literární kvalita textů se různě proměňovaly, bídná grafická úprava knižních obálek zůstala beze změny. Křečkův referát byl v Paříži odměněn hlasitým potleskem, zahraniční bohemisté si nadšeně odnášeli soupis dosud neznámých knih a zasypali Křečka tolika otázkami, že na něj při obědě málem nezbyl žádný zákusek.
Blahopřejeme panu profesoru Křečkovi k nevšednímu úspěchu, máme z něj radost a těšíme se na jeho další fantastická dobrodružství a skvělá knižní doporučení.
Za Výbor pro omluvené absence pedagogických pracovníků
Jitka Hejlová
(očitá svědkyně)